Parafia św Urbana

Hecznarowice

Get Adobe Flash player

                                                                    Bielsko-Biała, 26 marca 2020

 

           Wskazania duszpasterskie w Diecezji Bielsko-Żywieckiej 

                               na czas epidemii /26 marca 2020/

W trosce o zdrowie i życie oraz duchowe dobro wiernych ustalamy następujące zasady duszpasterskie obowiązujące w Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

W imieniu wszystkich Duszpasterzy dziękuję wszystkim Wiernym naszej diecezji za zrozumienie i przyjęcie koniecznych zasad i ograniczeń. Proszę  o potrzebne dla nich wsparcie, zwłaszcza przez modlitwę, życzliwość i zrozumienie. Księżom i wszystkim wspierającym działalność Kościoła dziękuję za zaangażowanie w codzienną posługę w swoich wspólnotach, często z narażeniem własnego zdrowia, a niekiedy życia.

Życzę wszystkim łaski płynącej z przeżywanego czasu, wzrostu duchowego, zdrowia i sił do wytrwania w tym trudnym czasie.

Uczestnictwo we Mszy Świętej

- Na terenie naszej diecezji wszystkim wiernym została udzielona dyspensa od udziału w Niedzielnej i Świątecznej Mszy Świętej - aż do odwołania. Wszyscy jesteśmy zagrożeni, gdyż nie wiemy, ile osób niewykazujących objawów może nas zarazić. Dlatego usilnie prosimy, aby brać udział we Mszy Świętej za pośrednictwem mediów. Zachęcamy wszystkich do jednoczenia się z Jezusem Chrystusem poprzez Komunię Świętą duchową, która polega na wzbudzeniu w sercu pragnienia przyjęcia Jezusa.

- We Mszy Świętej w niedziele i dni powszednie, oprócz księży i diakonów sprawujących liturgię, mogą uczestniczyć tylko osoby, które zamówiły intencję, jednak nie więcej niż 5 osób.

- Chrzest i ślub z zachowaniem ograniczenia do 5 osób.

- Pogrzeby sprawujemy w formie uproszczonej. Najpierw stacja na cmentarzu, potem Msza Święta żałobna. Wszystko z zachowaniem ograniczenia do 5 osób (nie wlicza się pracowników zakładu pogrzebowego).

Nawiedzenie Kościoła

- W obecnej sytuacji prosimy nie nawiedzać kościoła. Nie jesteśmy w stanie wypełnić zarządzeń państwowych ograniczających liczbę osób przebywających w świątyni do 5.

Spowiedź Święta

- Wielu z nas przed Wielkanocą przystępuje do spowiedzi, jednak obecny stan epidemii uniemożliwia nam wypełnienie tej praktyki. W parafiach nie będzie zatem spowiedzi w zwyczajnej formie. Zachęcamy do skorzystania z innej drogi pojednania z Bogiem poprzez akt żalu doskonałego z równoczesnym mocnym postanowieniem dopełnienia wyznania grzechów przy najbliższej możliwej okazji. Jest to żal, który wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko. Taki żal odpuszcza grzechy powszednie i śmiertelne (por. KKK 1452).

W przypadku wątpliwości można skontaktować się telefonicznie z księdzem swojej parafii.

- Przypominamy wszystkim wiernym, że informacje i zachęty do spowiedzi przez telefon, Internet czy maila są fałszywe i stanowią próbę wyłudzenia danych osobowych i pieniędzy.  Nie wolno na takie propozycje odpowiadać.

Namaszczenie Chorych

- Odwiedziny chorych z posługą sakramentalną tylko w przypadku zagrożenia życia. Należy umówić się z księdzem telefonicznie.

Wielki Tydzień

- W niedzielę palmową nie organizujemy procesji z palmami.

- Msza Krzyżma Świętego będzie sprawowana tylko przez Księdza Biskupa.

- Liturgia Wielkiego Tygodnia będzie sprawowana według normalnych terminów w kościołach parafialnych bez udziału wiernych.

- Nie będzie adoracji w ciemnicy i Bożym Grobie.

- Przypominamy, aby w Wielki Piątek zachować post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

- Nie będzie święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Błogosławieństwa pokarmów należy dokonać w czasie świątecznego śniadania w Niedzielę Wielkanocną w domu.

- Wiernych prosimy o uczestnictwo w liturgiach przez środki masowego przekazu. Warto duchowo łączyć się ze swoja parafią. Zachęcamy również do rodzinnej modlitwy, odprawienia Drogi Krzyżowej, adoracji krzyża oraz medytacji Słowa Bożego w naszych domach.

I Komunia Święta

- Pierwsza Komunia Święta będzie możliwa, gdy wrócimy do normalnego funkcjonowania. Termin zostanie ustalony wtedy przez Księdza Proboszcza w porozumieniu z rodzicami danej parafii.

Powyższe ustalenia obowiązują od dnia 26 marca 2020 roku do odwołania.

Wszystkim na dalsze dni Wielkiego Postu i czas Triduum Paschalnego niech Pan Bóg błogosławi.

                                                                                        

                                               † Roman Pindel Biskup Bielsko-Żywiecki


         

          V Niedziela Wielkiego Postu – 29.03.2020r.

Dziś 5 niedziela Wielkiego Postu. Zasłonięte od dziś do Wielkiego Piątku krzyże w kościołach, w tym roku uświadamiają nam z całą mocą, że każdy z nas musi uznać prawdę o swojej grzeszności oraz podjąć wysiłek pokuty i nawrócenia aby móc z pełną radością wpatrywać się w uwielbione oblicze Zmartwychwstałego Pana.

Co rok, w piątek przed Niedzielą Palmową szliśmy Drogą Krzyżową ulicami naszej Parafii /Krakowską, Myśliwską, Wodną, Odsole, Cmentarną i powrót Krakowską/. W tym roku nie możemy się zabrać na tym nabożeństwie ale po Mszy Świętej o 18.00 sam Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie przejdzie tę drogę i pobłogosławi domy oraz rodziny mieszkające na trasie tego corocznego nabożeństwa

          W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.          

          We czwartek 2 kwietnia przypada 15 rocznica przejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II – przez jego wstawiennictwo zawierzajmy Bożej Opatrzności Kościół w Polsce i na świecie w tym czasie próby.

          W pierwszy piątek rano i wieczorem Msza Święta o Najświętszym Sercu Pana Jezusa. W pierwszą sobotę o 17.00 nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi, na które złożą się rozważanie V Tajemnicy Światła, modlitwa różańcowa oraz Msza Święta wynagradzająca za bluźnierstwa ludzi, którzy obrażają Matkę Bożą w Jej świętych wizerunkach.

          Codziennie od 17.00 przed Chrystusem Eucharystycznym modlimy się o Boże Miłosierdzie dla naszej Parafii, Ojczyzny i całego świata.          

Za tydzień Niedziela Palmowa.

          Pod chórem są wystawione świąteczne paschaliki, z których ofiary przeznaczymy na cele charytatywne w naszej parafii.

          Z przedsionka kościoła można zabrać dla siebie i bliskich cudowne medaliki z Matką Bożą Niepokalanie Poczętą. Nośmy je z wiarą w matczyną opiekę Maryi /więcej na temat w zakładce: aktualności/.         

          Zostaje przywrócony czas letni – Msze wieczorne w tygodniu o 18.00       

 

 DRODZY  PARAFIANIE

W związku z pandemią koronawirusa Rząd wprowadził w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. W aktualnej sytuacji zgodnie z zarządzeniem władz państwowych oraz ks. biskupa Romana Pindla, na Msze Święte zapraszamy tylko te osoby i najbliższą rodzinę które zamówiły intencje Mszy Świętej w liczbie do 5 osób.

Matko Pomocy Nieustającej, proś Boga za nami!

Św. Urbanie nasz Patronie, módl się za nami!